16 Şubat 2014 Pazar

İnsan beynini taklit eden yeni silah sistemleri !

İnsan Beynini Kendi Türüne Düşman mı Olacak ?

Amerikan Savunma ileri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA)'nın insan beyinlerinin istihbaratı ile ilgili yeni silah sistemleri geliştirilmesi yolunda çalışmalarda bulunduğu açıklandı. DARPA'nın çalışmaları ile yakında, insan zihnindeki öğrenilebilir uyum ve çatışma hallerini taklit eden elektronik sinir mimarilerinin oluşturulmasının gerçek olabileceği bildirilmektedir. 

Halen insansız sistemler ve elektronik cihazlarla yapılan programlama, yakında insanlar üzerinde de denenebilecektir. 

DARPA 'nın Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics sistemler programı, insan beyninin önemli işlevlerini taklit eden, biyolojik ölçekli neuromorphic elektronik sistemler geliştirmeyi amaçlamaktadır. 

Nuromorphic elektronik sistemler, robot veya insanlı araçlar için, görüntü işleme ve duyusal entegrasyon uygulamaları içermektedir. 

İnsan beyninden ilham alan bu elektronik sistemler, geleneksel bilgisayarlarla, farklı yollardan bilgi alışverişinde bulunacaktır. 

Farklı işlemci ve bellek birimleri ile şimdiki bilgisayar aksine, bu yeni sistem, beyin gibi çok basit bir işlemci (nöron) ve kendiliğinden iletişim ve onların bellek (sinaps) ve fonksiyonlarını öğrenmek için dağıtılan bir web sayfası olarak organize edilecektir. 

Sinaps elektronik cihazlar ve entegre iletişim ağları, yüksek yoğunlukları ile nöron ve sinaps bağlantısı fonksiyonları ile entegre devreler geliştireceği söylenmektedir. 

DARPA Program devre tasarım araçları, donanım fonksiyonunun büyük ölçekli bilgisayar simülasyonları ve test edebilebileceği sanal eğitim ortamları ve benchmark bu sistemleri, donanım geliştirmek ve bu spesifik alanda desteklemek için geliştirdi. 

Şimdiye kadar, uygulanan programlarla, nanometrik ölçekli sinaptik bileşenleriyle uyum yeteneğinin geliştirdiği ve elektronik nöron ve genel sistem mimarisini destekleyen bağlantılarla çekirdek mikro devreler bileşenleri taklit programlarının oluşturulduğu açıklandı. 

Chip-üretim sürecinin geliştirilmesi, insan beynindeki navigasyon ve algı ile ilgili davranış görevlerini vurgulayan sanal ortamlar yaratabilecektir.
(Çeviri: M.Tankut)
WEAPONS systems with the intelligence of human brains could be reality soon, if Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) gets its way.


DARPA has announced that it is working to build electronic neural architectures that can learn, adapt and respond to situations on the battlefield. 

Currently, unmanned systems and electronic devices can collect and process information according to their programming. 

DARPA’s Systems of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics (aptly shortened to SyNAPSE) program aims to develop biological-scale neuromorphic electronic systems that mimic important functions of a human brain. 

Applications for neuromorphic electronics include robotic and manned systems, and sensory and integration applications such as image processing. 

These human brain-inspired electronic systems will understand, adapt and respond to information in fundamentally different ways than traditional computers. 

Unlike current computers with distinct processor and memory units, these new systems will, like the brain, be organised as an intimate and distributed web of very simple processors (neurons) and memory (synapses) that spontaneously communicate and learn their functions. 

SyNAPSE is developing integrated circuits with high densities of electronic devices and integrated communication networks that approximate the function and connectivity of neurons and synapses. 

The DARPA program has also developed tools to support this specific area of hardware development such as circuit design tools, large-scale computer simulations of hardware function, and virtual training environments that can test and benchmark these systems. 

Thus far, the program has developed nanometer-scale synaptic components capable of adapting the connection strength between two electronic neurons, and simulating utility of these components in core microcircuits that support the overall system architecture. 

Goals for the upcoming phase include chip-fabrication process development, design and validation of single-chip systems, and demonstration of these systems in virtual environments that emphasize behavioural tasks related to navigation and perception.


Hiç yorum yok:

1 yorum:

  1. "Geophysical Warfare" kelimeleriyle jeolojik silahlar üzerine araştırma yapmakta yarar var!

    http://www.thebabylonmatrix.com/index.php?title=911:Geophysical_warfare

    YanıtlaSil